WwW.AlbaNiaN-Boys.tk
ReGister Nese Sje i regjistrumm

nga : HackeR-Besart

WwW.AlbaNiaN-Boys.tk


 
ForumPortaliCalendarGalleryKërkoGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Wikileaks: Rusia 'shtet mafioz'

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ardit

avatar

Numri i postimeve : 102
Web Page : 305
Join date : 21/11/2010

MesazhTitulli: Wikileaks: Rusia 'shtet mafioz'   Sat Dec 25, 2010 4:13 pm

Në dokumentet e reja të publikuara këto ditë në Wikileaks, një gjykatës i lartë spanjoll, ekspert në fushën e krimit të organizuar, në korrespondencën e tij me diplomatë amerikanë e përshkruan Rusinë
si një 'shtet pothuajëse mafioz'.

Prokurori, Jose Grinda Gonzalez, gjithashtu beson se qeveria në Moskë sidomos shërbimi i sigurisë ka lidhje të forta me krimin e organizaur.

Në telegramet e ambasadës amerikane në Moskë shfaqen shqetesimet e Amrikës për lidhjet mes Rusisë dhe krimit të organizuar.

Kryeministri Vladimir Putin është kundërpërgjigjur duke e quajtur këtë një fushatë shpifjesh.

Korrespondentja e BBC-së për çështjet diplomatike Bridget kendall thotë se në këto dokumenta ka akuza serioze nga zyrtarë që flasin me autoritet.

Një telegram nis me pohimin e një bisnesmeni ukrainas që ka lidhje me korporatën shtetërore Gazprom.

Ai tregon se si merrte urdhëra nga bosi i krimit të organizuar të zonës që është në listën e më të kërkuarëve të FBI.

Një tjetër citon gjykatësin spanjoll që shtron pyetjen nëse krymeinistri rus Vladimir Putin ka lidhje me kriminelët .

Putini është irritar nga kjo dhe në televizionin amerikan ka hedhur poshtë kritikën ndaj tij dhe Rusisë si shpifje dhe pjesë e një fushate për keqinformim.

Ndërkohë presidenti Obama ka krijuar një post të ri të një ekspeti kundër terrorizmit në mënyrë që të parandalohen dëme të tjera nga rjedhja infomative e sekreteve të rëndesishme të shtetit amerikan në faqen e internetit Wikileaks.

Eksperti , Russell Travers, ka detyrë të gjejë se si mundën mijëra dokumente sekrete të merreshin nga dosjet e qeverisë.

Detyra e zotit Trevers do të jetë edhe përforcimi i rrjetit kompjuterik të qeverisë amerikane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Wikileaks: Rusia 'shtet mafioz'
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
WwW.AlbaNiaN-Boys.tk :: LAJME :: Lajme-
Kërce tek: